Úvod
Články
Akcie
Kluby
Kurzy
Inštruktori
Krajiny
Receptárium
Dr. Latino
Fórum
Galéria
Multimédia
Linky
Prihlásiť sa
Meno:
Heslo:
 
Správy e-mailom
Chcete pravidelne dostávať informácie o aktuálnom dianí na stránkach LATINO Sveta? Prihláste sa!
   pridať
   upraviť
   odstrániť
 


Katka

Mgr.art Katarína PETERKOVÁ - choreograf a organizačný vedúci tanečnej skupiny Grupo Caliente

Vyštudovala osemročné Tanečné konzervatórium v Bratislave, kde absolvovala predmety týkajúce sa klasického baletu, ľudového tanca, flamenca, jazzu a iných moderných tanečných techník.

Bola aktívnou členkou viacerých tanečných súborov (Bralen, Ekonóm, Urpín, Kubánkovci, ...), členkou baletu Štátnej opery v Banskej Bystrici a účinkovala v profesionálnom tanečnom súbore v Neustrelitzi v Nemecku.

Od roku 1995 bola členkou skupiny historického šermu TOSTABUR pod vedením šermiarskeho majstra Petra Kozu, kde sa prvý krát tiež stretla aj s orientálnym brušným tancom.

V roku 2001 ukončila štúdium na Hudobno-tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave, odbor pedagogika ľudového tanca.

Neskôr pôsobila ako pedagóg v 1. akadémii tanca Miguela Méndeza folklórnych a populárnych tancov Latinskej Ameriky a v tanečnej skupine Latino Flash.

V roku 2004 pracovala ako choreograf a interprét v hotelových show programoch pre švajčiarsku firmu Fun-Sports-Activities na Kréte.

V roku 2004 spolu s argentínčanom Martinom Daríom Parmom založili tanečnú skupinu Grupo Caliente.

Latino

Prvý kontakt s latino tancami som mala v roku 1999 na Jimmyho kurzoch . Od neho som dostala ponuku učiť techniku tanca v 1. akadémii tanca folklórnych a populárnych tancov Latinskej ameriky. To bol podnet na oboznamovanie sa s latino tancami, aby som moje poznatky mohla odovzdávať ďalej deťom, ktoré som učila. Začala som tancovať v Latino Flash a bola som stále zvedavejšia. Ešte v tom čase som netušila aká je kultúra Latinskej ameriky bohatá na štýly. Najväčší impulz bol otvorenie Flamenco klubu. Tam som po debate s učiteľom španielčiny Jossém, ktorý so mnou tiež pôsobil v Académii, dospela k názoru, že ak chceš tancovať latino je nutné sa naučiť reč ľudí tohto kontinentu, ich zvyky, históriu - proste všetko, čo ten tanec vytvorilo.
Flamenco klub, ako jediný latino klub v tom čase , sa stal križovatkou ciest všetkých latinoameričanov, ktorí zavítali na Slovensko či už obchodne, alebo ako turisti. Pre “latinos”, ktorí na Slovensku pracovali, či študovali to bolo miesto, ktoré im aspoň trochu pripomínalo domov.
Rada som si tam chodila zatancovať a zdokonaľovať sa v konverzácii v španielčine. Vždy som bola veľmi zvedavá a snažila sa vytiahnuť z každého niečo o jeho krajine. Pri spoznávaní “latinos” zistíte, že táto “slovenská nespútanosť a zvedavosť “by mala mať svoje medze. Každý latinoameričan sa cíti ako macho, keď sa s ním chce rozprávať pohľadná žena, ktorá ho dokonca vyzve do tanca. Nie sú na to zvyknutí a tak pozor! Je nutné dať najavo, že ide len o tanec! Aj tak si myslia svoje :-) To je tá horúca krv, ktorá v slovenských chlapcoch nekoluje..

Argentínske Tango

Pri jednej debate so študentom operného spevu z Kolumbie som sa dozvedela o argentínskom tangu. V Kolumbii je tango obľúbené napriek tomu, že nie je súčasťou ich kultúry. Tak ako sa mu venoval doma, aj na Slovensku chcel našich tanečníkov sprevádzať spevom. Najprv som to brala s rezervou a odrádzala ma predstava štandardného tanga. Keď som videla nahrávky natočené z argentínskeho tangového televízneho kanála Todo Tango vedela som, že to by mohla byť moja ďalšia cesta. Na Slovensku to bolo niečo nové - malo to zvláštnu energiu a tiež ma zaujala technická vyspelosť tohto tanca. Začala som naplno pátrať po prameňoch a chcela som ísť priamo k zdroju do Buenos Aires. Stretávala som sa s Argentínčanmi, ktorým som pomáhala na Slovensku a oni mi na oplátku zisťovali možnosti štúdia v Argentíne. Pri stretnutiach s nimi som sa naučila, ako sa pije pravý argentínsky nápoj Mate, bez ktorého sa žiadny Argentínčan nezaobíde a ochutnala jednoduché argentínske jedlá. Zároveň som sa snažila spoznať ich mentalitu, ale aj tzv.” morálne pravidlá tanga”. Ide o vzťah muža “Macho” a ženy “Mina”, ktoré je nutné pochopiť ešte pred tým , ako sa začnete učiť prvé kroky.
El Tango es macho! Tango je mačo! - nájznámejší výrok tangového speváka Julia Sosu

Od štúdijného pobytu v Argentíne ma nakoniec, kvôli nepokojom v krajine, odhovorili. Napriek tejto prekážke-vďaka osudu som uviazla v osídlach argentínskeho “ Macha” , Martina Daría Parmu, študenta managementu Univerzity Komenského. S ním súvisí ďalší vývoj udalostí. Zakrátko sme odleteli na mesačný intenzívny tanečný kurz do jeho rodného Buenos Aires. Tam sa ukázalo, že Argentínske tango je živé aj po polstoročí vplyvu vonkajších štýlov ako rock and roll,...a opäť dobíja srdcia mladých argentínčanov.

V lete roku 2004 sme s Martinom odišli na Krétu ako choreografi a interpréti hotelových show. Tam sme do programu Olympia show, čo boli tance národov pripravili choreografiu Argentínskeho tanga , Kubánskej salsy a Brazílskej samby.

Po návrate sme urobili nábor na tanečníkov a konečne založili našu tanečnú skupinu Grupo Caliente, kde sme sa mohli už plne umelecky realizovať :-)

Neustále hľadám nové talenty, takže ak máte záujem o kultúru Latinskej ameriky a chcete ju prezentovať ďalej publiku, napíšte mi o Vašich koníčkoch, aké tanečné skúsenosti ste mali doteraz, jazykové znalosti, vek a ako prílohy zašlite fotografie tváre a celej postavy.

Kontakt:

Mgr.art Katarína Peterková - choreograf a organizačný vedúci skupiny Grupo Caliente
0905/631098
0910/945242
grupocaliente@oran gemail.sk
www.grupocaliente.sk


Mobil: 0905/631098, 0911/945242
Mail: grupocaliente@orangemail.sk
Stránka: http://www.grupocaliente.sk

Diskusné fórum
Titulok
 
Autor
Dátum
horúca krv
milan
8.1.07 19:24
zaciatocnik
peter
8.5.09 16:25
RE: zaciatocnik Katarína Peterková 29.5.09 03:46
  

Galéria inštruktora: 
Bachata
Bachata
Cumbia
Cumbia
Chacha
Chacha
Mambo
Mambo
Merengue
Merengue
Mozambique
Mozambique
Salsa Aguanile
Salsa Aguanile
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
Salsa
Salsa
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
Salsa Dame cinco
  Celá galéria

Prehľadať
 
Hodnotenie

Hodnotilo: 14
Najklikanejší
Monika (54898)
Katka (54078)
Emeterio (48856)
Marta (44216)
Lazaro (42296)
Norika (37966)
Miro (35508)
Caly (34779)
Beata a Gabriel (32056)
Katka (31222)
Jimmy (30988)
Stevie (25822)
Alberto (25559)
Ramon Cortez (23844)
Leon Bembo (18487)