Úvod
Články
Akcie
Kluby
Kurzy
Inštruktori
Krajiny
Receptárium
Dr. Latino
Fórum
Galéria
Multimédia
Linky
Prihlásiť sa
Meno:
Heslo:
 
Správy e-mailom
Chcete pravidelne dostávať informácie o aktuálnom dianí na stránkach LATINO Sveta? Prihláste sa!
   pridať
   upraviť
   odstrániť
 


Krajiny - Dominikánska republika
TAM KDE RUM JE VITAMÍNOM...

Táto nádherná krajina, ktorá je nielen exotická, ale aj výnimočná sa nachádza v Karibskom mori. Je súčasťou súostrovia Veľké Antily a rozkladá sa na 75% ostrova Hispaniola.
Ľudkovia, ktorí v tejto chaosom pokrytej krajinke našli svoje domovy, sú zväčša mulati, kreoli a černosi. K cudzincom sú neobyčajne milí (obzvlášť muži k pekným ženám) a za pár dominikánskych pesos vám ponúknu tie najrozličnejšie exkurzie po ostrove. No nečudujte sa potom, keď budú od vás chcieť ďalšie peniaze nato, aby vám ukázali cestu späť. Keď im tie peniaze nebudete chcieť dať, tak sa vám ľahko stane, že budete hľadať cestu k vášmu hotelu. 
Keď sa raz ocitnete v tejto nevypočítateľnej krajinke, určite vyskúšajte a neprepásnite tieto veci (nie nebojte sa, ja vám nejdem doporučovať žiadne nudné potulovačky po starých historických budovách, ktoré na vás každú sekundu už-už spadnú!): Barcceló – dominikánsky rum, ktorý domorodci volajú „Viagra nationale“ alebo jednoducho „vitaminas“.

Skúste kurzy salsy a merengue! Salsa je pôvodom už ani neviem odkiaľ, ale merengue je fakt a originálne vynájdený priamo v Dominikánskej! Svižné rytmy salsy na tri doby a merengue na štyri vo vás prebudia naozaj skvelého ducha.
Okúpte sa v Karibskom mori! To je jedno na ktorom mieste, pretože takmer všade je rovnako tyrkysové a priehľadne čisté. Všade plávajú podivné ryby najrozličnejších veľkostí a vy by ste mali na 100% vyskúšať potápanie. Je to neskutočný zážitok.


„Menší“ problém v tejto krajne tvorí komunikácia z domorodcami. Je zvláštne, že slovenčinou tam nehovoria. Keď to skúsite po anglicky alebo po nemecky, tak vám tiež neporozumejú. Keď im poviete niečo po maďarsky, tak sa na vás opäť iba krivo usmejú (čím to asi je?!). Celá záhada sa vyrieši, keď poviete BUENOS DIAS. Domorodci totiž vravia po španielsky. Iným jazykom sa dohovoríte len vo vybraných častiach ostrova alebo v obchodnom centre hlavného mesta Santo Domingo. Je to možno aj tým, že povinne do školy chodí iba 72% domorodcov (a to nespomínam tých, ktorí chodia poza školu, všakže?).


To obyvateľstvo, ktoré do školy nechodí, alebo sa zámerne škole vyhýba či na otázku „Kam chodíš do školy?“ odpovie „Čo je to škola?“ vám začne rozumieť, keď vytiahnete peňaženku, spomeniete slovo PESOS alebo DOLLARS. Dychtivosť po peniazoch je tam neobyčajne veľká. Nie je to však spôsobené chamtivosťou, ale veeeeľmi nízkou životnou úrovňou. No aj cez to všetko, ako sú tí ľudia chudobní, základ ich obývačky musia tvoriť tieto veci: farebná bedňa s káblovkou, HI-FI veža s oooobrovským množstvom CD-čiek a koberec. Kto nemá doma koberec, nepozýva si k sebe návštevy. Zaujímavé však je, že ostávajú celkom odrezaní od sveta a od svojej rodiny, keď nemajú telefón. Väčšina Dominikáncov telefón nechce a nepotrebuje. Schádzajú sa v práci alebo večer na pláži pri ohni, kde spolu tancujú to staré známe merengue.

Slovo doprava domorodcom nič nehovorí. Jazdia si ako chcú. Auto, ktoré drží pokope jedine vďaka nejakému lepidlu z teleshoppingu je pre nich ako nové a nedajú si na ňho dopustiť. Autá sa dedia, takže si viete určite dokonale predstaviť, ako potom také autíčko vyzerá. J

Čo dodať? V každom prípade, keď sa tam raz vyberiete, nespoliehajte sa na starú dobrú slovenčinu, vezmite si radšej španielsky slovník, ubytujte sa v hoteli, ktorý má absolútne odblšenie, pretože inak sa domov vrátite s červenými štípancami na nôžkach, ale hlavne, hlavne si to tam užite!

Jahayira
Článok je uverejnený s povolením autorky. Ďakujeme


Birdz | http://www.birdz.sk
sedo | 31.1.04 18:40

Diskusné fórum
Zatiaľ nebol pridaný žiadny názor. Nechceš byť aspoň v niečom prvý;-)
  

Prehľadať
 
Hodnotenie

Hodnotilo: 5
Najnovšie
Salsa - Začiatočníci I - od 7.... (23.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
NOVÉ TANEČNÉ KURZY BY CALY - P... (7.5.15)
Nový tanečný kurz "Bachat... (24.4.15)
Nový tanečný kurz "Salsy-... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Salsy&... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Kizomb... (18.3.15)
POZOR - dôležité !!! - AVISO -... (9.3.15)
ME DICEN CUBA (27.1.15)
MI SALSA, 6. a 7.12.2014 - 2-d... (30.11.14)
CUBA BAILANDO / Salsa Lounge, ... (3.10.14)
Afro-Bailar festival (11.9.14)
ÉSTA ES MI CARIDAD / MOJA CHAR... (5.9.14)
1st Edition of "KAOMBO &q... (31.7.14)