Úvod
Články
Akcie
Kluby
Kurzy
Inštruktori
Krajiny
Receptárium
Dr. Latino
Fórum
Galéria
Multimédia
Linky
Prihlásiť sa
Meno:
Heslo:
 
Správy e-mailom
Chcete pravidelne dostávať informácie o aktuálnom dianí na stránkach LATINO Sveta? Prihláste sa!
   pridať
   upraviť
   odstrániť
 


Akcie & party - Svetový festival alebo hanba
Komentáre k salsa workshopom na Detve

 Ťažko sa púšťam do písania tohoto článku. Nerada kritizujem aktivity iných, pretože viem, aké ťažké je na Slovensku zorganizovať latino akciu. Zohnať priestory cez kamarátov, peniaze u "oslíka zastras sa", účinkujúcich skoro zadarmo, učiteľov so zmyslom pre charitu, atď... Lenže napriek všetkým týmto problémom sme sa už všetci presvedčili, že sa to dá. Za slušnú cenu ponúknuť ľuďom zážitky, na ktoré sa nezabúda (pozrite si fotky v galérii).

Niekedy v priebehu leta som dostala od kamaráta link s upozornením, že žiadna sranda ... v Detve sa naozaj má konať Svetový kongres (!?) v salse. Chvíľku mi trvalo, kým som túto informáciu zobrala vážne. Bez urážky, nevedela som si to predstaviť. Veď aj do Bratislavy chodia na workshopy ľudia so zahraničia (Rakúsko, Maďarsko a Čechy) len vďaka osobným kontaktom dlhoročných salséros.  Keďže si však náš latino web dal za úlohu propagovať latino dianie na Slovensku, odpromovali sme bez problémov aj túto akciu. Napriek tomu, že sme nepoznali organizátorku Vieru z Čiech. Či sme urobili dobre, posúďte sami.

 

Ubytovanie v Hoteli Detva

Jedným slovom zážitok. Za jeho katastrofálny stav usporiadateľ nezodpovedá, ale ubytovať tu všetkých učiteľov a účinkujúcich bola odvaha. 

 

Párty a program

Welcome párty sa konala v staručkom dome kultúry s provizórnymi barmi. Pokus o miešané nápoje veľmi nevyšiel a sľubované občerstvenie som nikde nevidela. Mala som pocit, že som nastúpila do stroja času a preniesla sa niekam do obdobia stužkovej v 80-tych rokoch. Tento pocit ma neopustil ani nasledujúci deň. Hlavná párty bola v miestnej telocvični. Na sľubovanom amfiteátri by sa tých 150 účastníkov svetového kongresu asi fakt stratilo. Bar predčil ten predchádzajúci. Jednalo sa o príves zaparkovaný pri bočnom vchode do telocvične. Každý, kto mal chuť, mohol okolo neho prekĺznuť na párty bez zaplatenia. Ani som sa podaktorým ľuďom nečudovala ... vstupné na hlavnú párty bolo 450 korún.

 

Program bol pritom dosť  slabý. Z dvoch sľubovaných live kapiel prišla iba jedna a väčšina vystúpení bola od prítomných učiteľov, a teda pre organizátorku bez problémov. Folklór trval hodinu - v čase, keď ľudia chceli tancovať. Koncert naživo sa začal v sobotu o pol druhej nadránom. Vydržalo iba zopár skalných...

 

Workshopy

Hlavná hviezda Yanek sa nedostavil, rovnako ako Mandy. Jednotlivé hodiny prebiehali v kultúrnom dome a miestnej telocvični. Ich úroveň sa prispôsobila väčšine účastníkov, teda mierne až stredne pokročilí. Pre týchto tanečníkov mali  workshopy aj nejaký zmysel, učitelia boli kvalitní a profesionálni. Aj napriek nižšie položenej latke som si ich workshopy tiež veľmi užila. Vyzdvihla by som najmä Israela, Tomasita a Eloya.

 

Záver

Prečo o všetkom tak podrobne píšem? Pretože do dnešného dňa niektorí učitelia nedostali za svoju kvalitne odvedenú prácu žiaden honorár, ďalší iba jeho časť, rovnako ani kapela Sabor Latino. A napriek otrasným službám, je mi ľúto aj Hotela Detva, ktorý tiež márne čaká na preplatenie faktúry. Takýmto spôsobom si na opravu tak skoro nezarobí.

 

Full pas na takzvaný salsa kongres v Detve stál 2 000 SK. Väčšina účastníkov si ho zaplatila. Skončili tieto peniaze na súkromnom konte organizátorky Viery z pražskej La Rosa Negra?

 

Saxana

 

P.S.

Pre objektívnosť pripájam reakciu jednej zo zúčastnených inštruktoriek salsy, Noriky. Prosím, vyjadrite sa aj vy...

 

Ja osobne som sa o celej akcii dozvedela od kamaráta a inštruktora Ika, ktorý pôsobí v Banskej Bystrici. V zápätí mi volal ďalší kamarát, vraj budem učiť na svetovom festivale v Detve, že tam mám svoju fotku a či mu k tomu môžem niečo bližšie povedať:-). 

Takže už v úplnom úvode organizátorka akcie ukrytá pod značkou LA ROSA NEGRA urobila zaujímavý ťah. Najskôr dala vytipovaných ľudí tj. inštruktorov, tanečné a hudobné skupiny na svoju stránku a až potom sa s nimi začala dohovárať. V rámci Slovenska ako prvého oslovila Ika z BB. Asi až po vyše týždňa sa mi ozvala samotná organizátorka Vierka. Odvolávala sa na Mandyho Valdéza, ktorého naozaj už niekoľko rokov poznám. Dá sa povedať, že vďaka jeho menu som s ňou bola ochotná o celej akcii komunikovať, keďže som ju nikdy pred tým nestretla a ani som o nej nepočula. Kto sa venuje salse naozaj dlho a trochu cestuje, tak je predpoklad, že pozná viac ľudí zo salsy aspoň z okolitých krajín :-)

 

Celá akcia mi bola prednesená asi takto: Bude to veľká akcia, kde je už prihlásených kopec ľudí z Čiech, Talianska, Maďarska, Holandska, Veľkej Británie atď. Z Prahy idú autobusy. Bolo by veľmi pekné, keďže sa to organizuje na Slovensku, aby tam prišli aj nejakí Slováci. Vraj by ma chcela pozvať učiť a či jej môžem pomôcť osloviť 2-3 tanečné skupiny, jedného inštruktora a jednu hudobnú kapelu.

Tí, čo tam boli iste chápu kam s tým všetkým mierim. Realita bola totiž taká, že tam bolo cca 150 účastníkov ( na miesto 1000 ) a z toho bolo 90% Slovákov. Takže reklama na slovenských stránkach urobila p. Vierke „malú službičku“. Za to sme si vyslúžili to, že do dnešného dňa nemá vyplatený honorár kapela a inštruktor Caly.

 

Už samotný fakt, že na tak veľkú akciu, kde boli 3 párty, prebiahalo niekoľko kurzov denne naraz na dvoch miestach tvoril celý organizačný tím 3 ľudia aj s Vierkou.

Myslím, že samotné kurzy boli v poriadku a boli pre ľudí prospešné, i keď sa nedostavili 3 učitelia! Dvaja ďalší významní inštruktori dorazili až niekedy o 1.00 ráno na piatkovú párty.

O účinkujcich, ktorí nedorazili sa písalo už v prvom príspevku. K tomu môžem povedať len toľko - dobre urobili :-).

 

Čo dodať na záver? Bol alebo to nebol úmysel? Nikto to nemôže posúdiť. Ale jedno som presvedčená, že všetci tí ľudia ( tzv. dobrovoľníci ), ktorí tam napriek chaosu nakoniec prišli ( niektorí aj na vlastné náklady ) na 3 dni robiť kurzy ( inštruktori ), hrať pre zábavu ( hudobná kapela ), hrať celú noc ( DJ-ovia ), technici z Detvy a ďalší... na 90% k tomu všetkému nedostali vyplatenú vopred dohodnutu finančnú odmenu. A určite si nezaslúžili, aby sa organizátor zatajoval, nekomunikoval, neodpisoval a nevysvetlil ani PREČO???

 

Toto sa proste nerobí,

 

Norika

 

P.P.S.

Po viacerých rozhovoroch a mailoch s niektorými inštruktormi a telefonátmi do Detvy sme zistili, že k dnešnému dňu organizátorka - LA ROSA NEGRA dlhuje vysokú sumu za prenájom kultúrneho domu, športovej haly, hotelu Detva a prevažnej väčšine inštruktorom a účinkujúcim.


LATINO.SK | http://www.latino.sk
saxana | 23.9.08 10:45 | viac info

Diskusné fórum
Titulok
 
Autor
Dátum
Súhlasím so všetkým v tomto príspevku!
IKO
23.9.08 17:50
Detva
Katka a Lazaro Y Su Sabor Latino
23.9.08 19:49
Ja
Ja
24.9.08 00:32
RE: Ja Kac 24.9.08 00:59
RE: Ja Ondrej 24.9.08 02:31
ANO...BOHUZIAL JE TO PRAVDA - MUSIM SUHLSIT :-(!!!
Norika
24.9.08 20:04
Jednorazová Teta
caly
29.9.08 03:31
pridávam príspevok;-)
Marta
29.9.08 18:24
CAKANIE
KATKA
30.9.08 18:41
ja
ja
8.10.08 01:50
PRAVDA !!!
Jano
20.12.08 03:59
  

Prehľadať
 
Hodnotenie

Hodnotilo: 1
Najnovšie
Salsa - Začiatočníci I - od 7.... (23.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
NOVÉ TANEČNÉ KURZY BY CALY - P... (7.5.15)
Nový tanečný kurz "Bachat... (24.4.15)
Nový tanečný kurz "Salsy-... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Salsy&... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Kizomb... (18.3.15)
POZOR - dôležité !!! - AVISO -... (9.3.15)
ME DICEN CUBA (27.1.15)
MI SALSA, 6. a 7.12.2014 - 2-d... (30.11.14)
CUBA BAILANDO / Salsa Lounge, ... (3.10.14)
Afro-Bailar festival (11.9.14)
ÉSTA ES MI CARIDAD / MOJA CHAR... (5.9.14)
1st Edition of "KAOMBO &q... (31.7.14)