Úvod
Články
Akcie
Kluby
Kurzy
Inštruktori
Krajiny
Receptárium
Dr. Latino
Fórum
Galéria
Multimédia
Linky
Prihlásiť sa
Meno:
Heslo:
 
Správy e-mailom
Chcete pravidelne dostávať informácie o aktuálnom dianí na stránkach LATINO Sveta? Prihláste sa!
   pridať
   upraviť
   odstrániť
 


Zábava - Zo zápisníka Saxany
Čas tak rýchlo uteká ... Máte aj vy ten pocit, že stíhate stále menej vecí?

Medzičasom sa moja identita snáď definitívne prevalila. Mnohých som prekvapila, niektorých vraj aj sklamala... chvalabohu som dostala aj zopár veľmi pozitívnych reakcií. Tie ma nakoniec vedú k presvedčeniu, že to moje vypisovanie nejaký zmysel predsa len má. A tak sa s Vami chcem, už ako celkom reálna osoba, podeliť o svoje zážitky z troch posledných akcií našej latino scény...

Fiesta Latina Miguela Mendeza, PKO, 8. október 2005
Boli časy, keď sme okrem niekoľkých Trnávok v roku a jednej výročnej Miguelovej akcie nemali nič iné a nikto z nás by si žiadnu z týchto fiest nebol nechal ujsť. Tento rok bol výnimočný nielen tým, že sa akcia niesla v duchu 15. výročia Latino Flash, ale najmä tým, že sme si chtiac či nechtiac museli uvedomiť, že časy PKO sa pomaly blížia ku koncu...
Na programe bol okrem Latino Flash-u, aj  Magisteriál  a Tropical. Veľkým prekvapením bolo Miguelove spevácke vystúpenie. Len ľudia z jeho najbližšieho okolia vedia, že jeho ambície siahajú aj do tejto sféry a myslím, že si týmto malým koncertom aspoň čiastočne splnil svoj veľký sen. Uvidíme, ako sa mu podarí popasovať sa so sľubovaným CD, ale jeho vystúpenie naživo s kapelou naozaj nebolo najhoršie, mne sa páčili hlavne tie menej známe latino songy... prečo nie, keď sú Slováci schopní akceptovať niečo také „LOBO-vé“ ako je „Ty si, moja laska“ :o)
A čo povedať o tanečných vystúpeniach tak, aby som nikoho neurazila? Snáď len toľko, že proste bolo cítiť, že všetky vystupujúce skupiny postretol rovnaký problém: noví ľudia, málo chlapov. Pre „mexičanky“ je to už dávnejší problém, z Magisteriálu sa stala čisto ženská tanečná skupina s pánskym doprovodom - jediný chlapi na pódiu sú hudobníci. Latino Flash a Tropical v poslednej dobe stratil celú jednu generáciu hotových tanečníkov a ja chápem, že to vždy chvíľu trvá, kým sa otrasú a dostanú zas na rovnakú úroveň. Držím palce!
Bar bol ako vždy v PKO dosť otrasný, snáď ešte otrasnejší ako si pamätám ... alebo som už tak spanštela? Čapovaný jeden druh piva, kofola (tá ma vytrhla z biedy), teplé víno a ešte teplejšie šampanské! Ešteže som tam nešla kvôli chľastu, ale kvôli stretnutiu s ľuďmi. Pripomenula som si časy tanečných, na niekoľkých stoloch fungoval ten trik s prinesenou pijatikou, ani sa nečudujem pri tom výbere, čo tam bol. A spomínaní aj ostalo. Tých zopár známych „pamätníkov“, čo sa tam ten večer zišlo, zakotvilo klasicky na chodbe, v takzvanom bare a spomínalo na časy zašlej slávy PKO. Verili by ste, že sa stávalo vonku pred dverami a čakalo, či vás vôbec vpustia dnu?! Na šatňu sa stáli „šóry“ ... dámy si pred veľkými zrkadlami napochytre vylepšovali  svoje tanečné róby, prezúvali tanečné topánky a páni ... v ničom tí naši chalani nevypadali tak dobre, ako v tmavých oblekoch a bielych košeliach s nedbalo ohrnutým límčekom :o)
OK, dobre, už končím s tými historickými rečami! Ale vy, čo ste medzi tridsiatkou a smrťou, vy viete o čom hovorím... trošku nostalgie pred búraním stavby, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií je predsa pochopiteľná. Tak teda zbohom tanečný parket (z ozajstných drevených parkiet!), kde niekoľko generácií hopsalo svoje prvé tanečné kroky...

Latino víkend, 14. – 16.október 2005
Všetci, čo tam boli, vedia ... bol to slovami neopísateľný zážitok! Ešte týždeň sme dospávali, lebo nikto z nás si nechcel nechať ujsť ani minútku :o)
Všetko to prepuklo v piatok. Kenvelo bolo na prasknutie, atmosféra vynikajúca a hral Ferron, čo viac dodať. Trošku nervy, lebo Austín Wiliams nedorazil... zato Papa Rumba a Sandra robili náladu aj za neho. Sandra ešte trošku rozpačito, ale Papa Rumba už ako doma ... ten človek má takú charizmu, že zblázni do tanca aj mŕtvolu :))) Vystúpenia dopadli nad očakávanie dobre, Latino Flash predviedol svoju vynovenú choreografiu afro-bosoráckeho tanca s celkom vtipnými kostýmami, páčili sa domácim i hosťom. Ja verím, že potom, čo absolvovali hodiny afro latino s Papa Rumbom sa im podarí túto choreografiu doviesť k dokonalosti ... Páčili sa mi aj ostatné vystúpenia, či už našich alebo aj hostí a veľmi milým spestrením bola aj Rueda Norikiných kurzistov s jánošíkovským intermezzom ... keď Martin vyskočil medzi ruedistov v slovenskom kroji s valaškou, tak sa podaktorí išli ušúľať od smiechu! Ale myslím, že reakcie boli len a len pozitívne.

Na druhý deň, včasne zrána okolo obeda, sme sa zišli v Ružinove ... trošku unavení, ale strááášne zvedaví, čo nás dnes čaká. Ako to už býva na takýchto veľkých podujatiach, ak sa niečo môže pokašľať, tak sa určite... Augustín nedorazil načas a tak sa všetko muselo poposúvať o viac ako hodinu a pol. Chvalabohu, nevšimla som si, že by niekto skutočne nadával. Všetci to zobrali z humorom a išli si dať kávičku alebo niečo pod zub.
Workshopy, či sobotné alebo nedeľné, boli jednoducho skvelé. Papa Rumba i Augustín sú šoumeni a Sandra medzi nimi svojím dievčenským šibalstvom dotvárala celú tú harmóniu. Od Papa Rumby sme sa pokúšali odkukať výraz, to uvoľnenie a radosť z pohybu... Augustín je zas absolútne dokonalý, čo sa týka koncepcie hodiny. Úplne presne rozpočíta každučký krok, každú otočku ... človek by musel byť úplné drevo, aby nepochopil! A do toho úžasný zmysel pre humor. Nuž priznám sa vám, že ja „cubanistka“ som sa zakukala do la Linea štýlu a snáď som objavila pre seba niekoľko ďalších drobností, ktorými môžem „zamachrovať“, keď ma náhodou chytí exhibionistická nálada:o))) V nedeľu ma zaujala najmä Cha-cha-cha, ktorú bohužiaľ u nás málokto tancuje. Augustín ju učí na dvojku a je to proste jedna báseň. Ja už som si potom v nedeľu popoludní len sadla a pozerala, čo dokáže urobiť jeden človek: učiť a robiť šou zároveň! Myslím, že to bolo zaujímavé nielen pre nás amatérov, ale aj pre ľudí z tanečných skupín a neposlednom rade aj pre učiteľov salsy. Nemyslím, len kvôli novým otočkám a tak, skôr kvôli už spomenutej koncepcii hodiny: ako vysvetľovať, ako rozložiť krok tak, aby každý pochopil, každý sa chytil a potom ešte raz a ešte raz, až kým sú kroky automatické... až potom pridať ruky, výraz. A pri tej celej drine ešte ľudí priviesť k smiechu! Ten dar motivovať svojich žiakov k čoraz lepším výkonom majú Norika i jej hostia spoločný. A to je myslím dôvod, prečo si Norika nikdy nebude musieť robiť starosti o počet svojich kurzistov. Ja pevne verím, že svoje vyhrážky, že „toto (rozumej workshop) robím naposledy“, nedodrží... že tak ako vždy, si o rok už nespomenie na všetky tie problémy, alebo prinajmenšom jej už nebudú pripadať tak hrozné:) Pretože ak nezorganizuje takýto víkend ona, kto potom? Kto iný by našiel tú guráž, obetoval čas, investoval peniaze s návratnosťou neistou...

Sobotná párty v Sparxe bola veľkodušná, čo sa týka programu i priestoru na tancovanie. Nemám veľmi vrelý vzťah k tomuto podniku, je to taký skleníkový mamut:) V podstate nie veľmi útulné prostredie na latino zábavu. No to obrovské množstvo ľudí by sa asi inde nezmestilo. Videla som tam toľko neznámych tancujúcich, odkiaľ sa vzali? Škoda, že ten vynikajúci program videlo len niekoľko vyvolených, ktorým sa podarilo pretlačiť k priestoru na začiatku parketu. To, čo som videla, sa mi niekedy páčilo, inokedy menej... ale z vaším dovolením to nebudem komentovať, veď každý má svoj názor, svojich obľúbencov ... nepotrebujete moje komentáre! Mne osobne sa najviac páčili Pražáci, trošku Maďari (len tie kostými som nepochopila), Dodo so Sisou predviedli to, čo mali ukázať na majstrovstvách :), milo ma prekvapil Caly s partnerkou, ktorá bohužiaľ chvíľami na tú divočinu nestíhala (sa jej nečudujem), na poslednú chvíľu dorazili aj Amigos (rovnako ako v piatok) v novučičkých kostýmoch a s novou choreografiou – na to, že sa kostými dorábali fakt na poslednú chvíľu a choreografie išli naostro prvý krát, to nebolo také najhoršie. Každý s účinkujúcich dal zo seba to najlepšie (ospravedlňujem sa tým, ktorých som nespomenula – nehľadajte za tým nič negatívne, len sa tu proste nechcem rozpísať na 5 strán) a celkovo pôsobil program naozaj veľmi výpravne. Veľkolepú spontánnu šou predviedli aj hostia, tancovali odušu spasenú. Zábava trvala až do rána...

Záver celého víkendu sa odohrával, ako ináč vo Flamengu. Bolo to také rodinné stretnutie a aj keď to spočiatku vypadalo skôr na kar ... neskôr sa predsa len niekoľkí nezmari podujali tancovať. Tí najvytrvalejší boli nadránom odmenení ukážkou bachaty pur – to, čo z toho urobil Augustín so Sandrou bolo jednoducho neuveriteľné!!! Vážení, keď sa posr..., tak toto jednoducho nezopakujeme! Tento tanec má toľko netušených možností ... až ten večer som pochopila, o čom to vlastne je.

Hriešny tanec, Flamengo, 22. október 2005
Dobre načasovaný večer v štýle 60-tych rokov zlákal množstvo ľudí: zopár salsérosov, stálych štamgastov i náhodne zablúdivších ... bolo plno na prasknutie! Znova sa potvrdilo, že Flamengu svedčia najmä špeciálne akcie – keď sa vymyslí správna téma, ľudia sa nechajú stiahnuť. Personál sa nedal zahanbiť a najmä barmani svojimi kostýmami v retro štýle vyvolávali výbuchy veselosti ... móda 60-tych rokov fakt pristane lepšie dievčatám :-) Vystúpenie zabezpečili Amigos a v ten večer im to naozaj pristalo, Dodo a Sisa boli taktiež príma. Pokiaľ to len viem posúdiť, ľudia sa bavili ... chvíľu retro, chvíľu aktuálne vychytávky hitparád a medzitým trošku salsy. Asi nesmieme byť egoistickí, hoci ja by som bola zniesla aj viac salsy :o) 
Pevne verím, že prevádzka Flamenga bude pokračovať v tomto trende a nebude si musieť robiť starosti o výšku tržieb, či slabú návštevnosť. Či sa vrátia aj salsérosi, to ukáže budúcnosť.

A to je, moji milí, pre tento mesiac všetko. Možno sa dnes ešte stretneme na niektorej z haloween párty, zabavte sa dosýtosti! Dúfam, že znova odmeníte moju námahu tým, že sa ozvete ak ste mali iné zážitky, alebo videli veci v inom svetle ako ja ...

Vaša Saxana


saxana | 31.10.05 15:26
Súvisiaca galéria:
Fotka č. 1
Fotka č. 1
Fotka č. 2
Fotka č. 2
Fotka č. 3
Fotka č. 3
Fotka č. 4
Fotka č. 4
Fotka č. 5
Fotka č. 5
Fotka č. 6
Fotka č. 6
Fotka č. 7
Fotka č. 7
Fotka č. 8
Fotka č. 8
Fotka č. 9
Fotka č. 9
Fotka č. 10
Fotka č. 10
Fotka č. 11
Fotka č. 11
Fotka č. 12
Fotka č. 12
  Celá galéria
Súvisiace články:
  Zábava - Latino September II (27.9.05)
  Zábava - Latino september (20.9.05)

Diskusné fórum
Titulok
 
Autor
Dátum
Hriesny tanec vo flamencu
usmiata tanecnicka
9.11.05 20:23
Jeeej,
saxana
9.11.05 21:54
RE: Jeeej, Mick 10.11.05 00:04
RE: Jeeej, usmiata tanecnicka 10.11.05 16:50
flamengo
relisys
5.3.06 00:00
  

Prehľadať
 
Hodnotenie

Hodnotilo: 5
Najnovšie
Salsa - Začiatočníci I - od 7.... (23.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
NOVÉ TANEČNÉ KURZY BY CALY - P... (7.5.15)
Nový tanečný kurz "Bachat... (24.4.15)
Nový tanečný kurz "Salsy-... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Salsy&... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Kizomb... (18.3.15)
POZOR - dôležité !!! - AVISO -... (9.3.15)
ME DICEN CUBA (27.1.15)
MI SALSA, 6. a 7.12.2014 - 2-d... (30.11.14)
CUBA BAILANDO / Salsa Lounge, ... (3.10.14)
Afro-Bailar festival (11.9.14)
ÉSTA ES MI CARIDAD / MOJA CHAR... (5.9.14)
1st Edition of "KAOMBO &q... (31.7.14)