Úvod
Články
Akcie
Kluby
Kurzy
Inštruktori
Krajiny
Receptárium
Dr. Latino
Fórum
Galéria
Multimédia
Linky
Prihlásiť sa
Meno:
Heslo:
 
Správy e-mailom
Chcete pravidelne dostávať informácie o aktuálnom dianí na stránkach LATINO Sveta? Prihláste sa!
   pridať
   upraviť
   odstrániť
 


Krajiny - Kuba
Radosť žiť

Kubánska vlajka

 

 

 

„Mohol som písať o týchto ľuďoch niekoľkotisícstránkovú knihu, ale vybral som si iba malý zlomok ich života. Zlomok, do ktorého je vložená celá ich duša. Veď aj na malej veci možno ukázať niečo významné a dôležité."
(Ernest Hemingway o svojej kubánskej novele Starec a more)

Mám silné podozrenie, že kubánske bábätká neprichádzajú na tento svet s plačom, ale s rehotom, a tie „dospelejšie" aspoň s úsmevom. A ten úsmev im potom vydrží po celý život. Ako väčšine z nás ten plač. Kubánci sa však dokážu smiať  aj cez slzy. Naozaj zvláštne. U nás takých, čo ich smiech neprešiel už v lone matky, považujeme prinajmenšom za čudákov. Predsa sa bezdôvodne radujú iba blázni a František z Assisi. A takýchto „bláznov" sú v krajine paliem naozaj plné ulice.

 Už sám Kolumbus po svojom vylodení v Karibiku opísal pôvodných obyvateľov ako ľudí „milujúcich svojich blížnych ako seba samých" a „stále sa usmievajúcich". Príchodom dobyvateľov pozemského raja však história dobrých Indiánov skončila tragédiou. Za krátky čas úplne zmizli z povrchu zemského. Nie však ich úsmev. Ten znova ožil na perách dovlečených z Afriky, prisťahovaných z Číny, a napokon aj na perách votrelých z Európy.

 „Človeka možno zahubiť, nie však zničiť", vraví v diele Starec a more Hemingwayov hrdina Santiago. Človek je večný. A tak ako v starcovi a jeho rybárskom člne nadobudol znovu život duch prastarých výrobcov kanoí, rovnako aj v primitívnych plavidlách utečencov z ostrova, zhotovovaných priamo na pobreží z pneumatík a dosiek, ožil nepoddajný starec.
A zdá sa, že si čas vylomil zuby aj na štvorkolesových veteránoch, brázdiacich kubánske cesty nejaké to polstoročie. Akoby aj tie autá boli večné. Ale to je len človek nezničiteľný, a tak deň čo deň ošetruje svoj burák a dáva mu ďalší deň života.

Život na Kube, to je hlavne hudba. Aj tá sa dennodenne stará o svojich hráčov a poslucháčov dávajúca im ďalší deň života. Žijúca legenda kubánskej hudby Compay Segundo si svoje prvé Grammy vybojoval ako vyše deväťdesiatročný. A následne ešte popri koncertovaní po šírom svete stihol nahrať album s príznačným názvom Las flores de la vida - Kvety života.
Som úprimný človek z krajiny paliem / a predtým než zomriem / chcem spievať verše svojej duše / s chudobou tejto krajiny chcem zdielať osud / Guantanamera, guajira guantanamera…
(José Martí: Guantanamera)

K hudbe nesmie chýbať samozrejme tanec. A preto bývajú každú sobotu ulice Santiaga de Cuba až do noci pre dopravu uzavreté. Koná sa tu Sábado de Rumba - sobota rumby. Vystupujú rôzne hudobné skupiny a všetci tancujú. A oslavujú život. Radosť je totiž žiť.

Á propos ulica. Pre našinca akási upravená cesta obvykle s dvomi radami domov. Akési prostredie na prekonanie vzdialenosti medzi jednotlivými uzavretými priestormi. A ešte kľúčové slovo na vyjadrenie stavu bez zamestnania. Skončiť na ulici, nemať do čoho pichnúť. Ledaže... To už hovorím o najstaršom remesle, spájanom odjakživa s ulicou. Uličník je zas nevychovaný, samopašný nezbedník. O slepej uličke už ani nehovoriac. My ale tej ulici dávame poriadne zabrať. Asi ju nemáme v prílišnej láske.

Nie tak Kubánci, títo rodení „uličníci“. Pre nich je ulica naozajstným domovom. Miesto, ktorého chodník šľapú po celý svoj život. Ich domov sa totiž cez dokorán otvorené vchodové dvere a nezasklené okná presťahoval pod šíre nebo. Domy sa tak stávajú akýmsi ukončením ulice so zástrčkami na elektrický prúd. Ten je potrebný v prvom rade na skrotenie výstrelkov večného leta. Popri ventilátoroch ho však využívajú aj televízory - aparáty na vizualizáciu predstáv a nálad služobne najstaršieho člena tejto veľkej pospolitej rodiny. Často však aj Fidel musí uvoľniť miesto pre kávovar. A tak popri elektrickej šnúre aj aróma najčiernejšieho z nápojov, obohacujúca vzduch nasiaknutý vôňou pravých haván, vás bezpečne zavedie do nejakého kúta s mierne zvýšenou dávkou súkromia.

Kubánska ulica je ozajstným karnevalom hráčov šachu či bejzbalu, jedákov pizze con queso, komediantov, muzikantov a tanečníkov, všadeprítomného Che, predavačov cigár či predavačiek lásky, uniformovaných strážcov pravidiel hry a dozorných bez rovnošaty, opravárov veteránov z amerických diaľníc, ázijských rikší na ľudský pohon, kšeftárov s oblakmi a jineteros, šermiarskych či pästiarskych učňov a ostatných prísediacich.

A my sme takí hrdí na tie svoje korzá. Na tie promenády samoľúbeho predvádzania sa. Snáď aj slovo korzár sme odvodili od tohto miesta. Alebo naopak. Len nie som si istý, či sme tak pôvodne označovali pouličných zlodejíkov, alebo ich obete - hlavných aktérov prechádzok spojených s do očí bijúcou prezentáciou nadobudnutého postavenia či majetku.

Kuba má neblahé skúsenosti s korzármi rôzneho druhu a formátu. Začalo sa to španielskymi conquistadormi, pokračovalo francúzskymi a anglickými pirátmi, inak počestnými obchodníkmi, aby ich začiatkom minulého storočia nahradili iní lúpežníci, inak vášniví uctievači nezávislosti. Ale len tej vlastnej, americkej.

Počas prechádzky starou Havanou, pri pohľade na mnohé z historických budov, ktoré robia dojem, ako by sa mali každú chvíľu zrútiť, som si spomenul na príbeh indiánskeho náčelníka Hatueya. Ten poznajúc hrabivosť Španielov a ich neuveriteľnú túžbu po zlate, ktorej podriaďovali úplne všetko, sa rozhodol, že zlato z oblasti jemu dostupnej zničí a nechá zvrhnúť do rieky. Stálo ho to, ako odbojného otroka, ktorý sa postavil proti svojim pánom, život. Bola to prvá v sérii troch kubánskych revolúcií proti služobníkom zlatého boha.

Akoby sa aj ten dnešný Hatuey rozhodol zničiť poklady svojej otčiny z obavy pred svojimi staronovými imperátormi. My o vlku a vlk za humnami...

Hatuey teda vypil pohár horkosti až do dna. Súčasní Kubánci pijú pohár horkého Hatueya až do dna. Niet nad toto dobré pivo. Jedine potom dobré mojito. Jedna limeta, šesť čerstvých mätových lístočkov, lyžička cukru, dva centilitre rumu, sóda, smietka mäty a kubánsky národný nápoj je hotový. Zároveň je to recept na prinavrátenie úsmevu, ktorý sme my, Európania, stratili niekde medzi vražedným ťažením Alexandra, zvaného veľký a besnením, zvaným druhá svetová. Možno, keby sme sa naučili namiesto preglgávania sÍz z dojatia z vlastnej výnimočnosti, preglgávať mojito, napokon by sme k radosti nepotrebovali nič preglgávať. Ale aj tak by ešte stále hrozilo, že sa rozplačeme od radosti z vlastnej radosti.

Text: © Róbert Csere
Foto: © Natália Ložeková a Róbert Csere

Copyright: Natália Ložeková a Róbert Csere. Rozširovanie textu iba s písomným súhlasom autorov!


Róbert Csere
sedo | 10.3.03 16:42
Súvisiaca galéria:
Honosné portály, tvarované balkóny a sušiace sa prádlo
Honosné portály, tvarované balkóny a sušiace sa prádlo
V uliciach starej Havany
V uliciach starej Havany
Aj Che „skončil“ na ulici
Aj Che „skončil“ na ulici
Niektoré z budov robia dojem, ako by sa mali každú chvíľu zrútiť
Niektoré z budov robia dojem, ako by sa mali každú chvíľu zrútiť
Malecón – bulvár na  pobreží
Malecón – bulvár na pobreží
Uličníci
Uličníci
Ulica je pre nich domovom
Ulica je pre nich domovom
Kubánske okná nepoznajú sklo
Kubánske okná nepoznajú sklo
Rozhovor cez ulicu
Rozhovor cez ulicu
Capitolo – zmenšenina toho washingtonského
Capitolo – zmenšenina toho washingtonského
Brána do čínskej štvrte Barrio Hino
Brána do čínskej štvrte Barrio Hino
Prepychové budovy z minulých dôb
Prepychové budovy z minulých dôb
  Celá galéria
Súvisiace články:
  Hudba & tanec - Ibrahim Ferrer (20.8.04)
  Akcie & party - Septeto Nacional (12.5.04)
  Iné ... - BACARDI - História 10 (21.3.03)
  Iné ... - BACARDI - História 9 (4.3.03)
  Iné ... - BACARDI - História 8 (19.2.03)
  Iné ... - BACARDI - História 7 (31.1.03)
  Iné ... - BACARDI - História 6 (19.1.03)
  Iné ... - BACARDI - História 5 (8.1.03)
  Iné ... - BACARDI - História 4 (20.12.02)
  Iné ... - BACARDI - História 3 (8.12.02)
  Iné ... - BACARDI - História 2 (18.11.02)
  Iné ... - BACARDI - História 1 (30.10.02)

Diskusné fórum
Titulok
 
Autor
Dátum
Krásna kuba
Tinka_IL
30.1.05 03:03
RE: Krásna kuba miro 26.11.08 01:06
  

Prehľadať
 
Hodnotenie

Hodnotilo: 30
Najnovšie
Salsa - Začiatočníci I - od 7.... (23.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
Salsa - Začiatočníci I (otvore... (1.3.16)
NOVÉ TANEČNÉ KURZY BY CALY - P... (7.5.15)
Nový tanečný kurz "Bachat... (24.4.15)
Nový tanečný kurz "Salsy-... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Salsy&... (18.3.15)
Nový tanečný kurz "Kizomb... (18.3.15)
POZOR - dôležité !!! - AVISO -... (9.3.15)
ME DICEN CUBA (27.1.15)
MI SALSA, 6. a 7.12.2014 - 2-d... (30.11.14)
CUBA BAILANDO / Salsa Lounge, ... (3.10.14)
Afro-Bailar festival (11.9.14)
ÉSTA ES MI CARIDAD / MOJA CHAR... (5.9.14)
1st Edition of "KAOMBO &q... (31.7.14)